PRESSITEADE: Väliseestlased esitlevad raamatut "15 aastat Eesti uut pangandust"

08 aprill 2003

Neljapäeval, 10. aprillil esitlevad Rootsi väliseestlaste sihtasutus Stiftelsen Estfonden (Estfond), Eesti Pank ja Eesti Pangaliit Villu Zirnaski uut raamatut "15 aastat Eesti uut pangandust". Raamatu autor analüüsib huvipakkuvalt ja avameelselt pangandusturu möödunud 15 aasta tippsündmusi ja kirjeldab võtmeisikute tegevust.

Villu Zirnask, tunnustatud ajakirjanik ja finantsturgude analüütik, lahkab rahareformi tagajärgi, miks ja kuidas toimusid pankrotid ja ühinemised meie finantsturul, mis oli 1997. aasta börsikrahhi põhjuseks, millised olid ja on Skandinaavia pankade huvide tagamaad Eestis ning kuidas on toimunud Eesti panganduse stabiliseerumine. Zirnask tõmbab teoses palju paralleele mujal maailmas asetleidnud sündmustega, mis otseselt või ka kaudselt mõjutasid siinset keskkonda (Vene kriis, Aasia kriis, Mehhiko tequila-efekt, BCCI juhtum jpm).

Juba 1999. aastal pakkus Estfond eesotsas Woldemar Kiviaia, Jaan Manitski, Leo Moksi ja Louis Mölderiga välja idee raamatu kirjutamiseks. Samal aastal Estfondi, Eesti Panga, Eesti Pangaliidu ja konkursi alusel kirjutajaks valitud Villu Zirnaski poolt allakirjutatud lepingu kohaselt alustati ettevalmistusi raamatu kirjutamiseks ja kirjastamiseks. Estfond finantseeris käsikirja kirjutamist. Eesti Pank korraldas ja rahastas eesti- ja inglisekeelse raamatu väljaandmist. Eesti Pangaliit oli aga tegev projekti koordineerijana. Kodueestlastest andsid raamatu ilmumisele suurima panuse käsikirja retsenseerijad Kalev Kukk, Raimund Hagelberg ja Heldur Meerits.

"15 aastat Eesti uut pangandust", mida trükiti nii eesti- kui ka inglisekeelsena, koosneb seitsmest peatükist 250 leheküljel, kus on enam kui 20 fotot ning palju muud illustratiivset materjali. Eestikeelset raamatut trükiti kokku 2500 ja inglisekeelset 1000 tükki.

Raamat on müügil Eesti Panga muuseumis (Estonia pst 11), raamatupoodides Apollo ja Rahva Raamat. Suuremas koguses saab raamatut tellida Eesti Pangaliidu kaudu (mattus@pangaliit.ee või telefonil 611 65 69). Eesti Panga muuseumis ja Pangaliidust tellides on raamatu hind 120 krooni. Eesti ja välismaa majandusalased õppeasutused ning kõik suuremad raamatukogud saavad nii eesti- kui ka inglisekeelse raamatu tasuta.

Esitlus toimub neljapäeval, 10. aprillil kell 16:00 Radisson SAS hotelli 24. korruse Tallinna saalis. Esitlusest võtavad osa finantsettevõtete tippjuhid. Ajakirjanikud on teretulnud.

Estfond
Eesti Pank
Eesti Pangaliit

Lisainfo:
Ingmar Mattus
Eesti Pangaliidu infonõunik
Tel: 611 65 69, 055 519 579
E-post: Mattus@pangaliit.ee