SEB kasvuprogramm

2017. aasta kevadel avas SEB Innovatsioonikeskuse eesmärgiga toetada ettevõtteid nende äritegevuse arendamisel ning tõsta nende konkurentsivõimet. SEB Kasvuprogramm aitab ettevõtetel 3-6 kuu pikkuse koolituse jooksul viia oma tegevuse uuele tasemele.  

Programmi eesmärk on aidata ettevõtetel arendada uusi ja innovaatilisi ärimudeleid, mis oleksid jätkusuutlikud pidevalt muutuvas ärikeskkonnas. Olgu vahendiks siis digitaliseerimine, automatiseerimine, uutele turgudele laienemine või oma toote/teenuse parendamine ja kaasajastamine.

Kasvuprogramm koosneb viiest õppesessioonist, mis omakorda koosnevad avalikest praktilistest loengutest ja töötubadest. Täiendavalt saavad programmis osalejad esitlustreeningu ning tutvustada oma tegemisi ja kogemust SEB panga juhtidele 100 päeva pärast programmi läbimist. Nii anname ka panga juhtkonnale võimaluse saada osa meie (potentsiaalsete) klientide õppetundidest.

Programm on välja töötatud SEB ja European Innovation Academy (EIA) poolt koostöös rahvusvaheliste partneritega – Stanford, UC Berkeley ja Google. Kasvuprogramm on praktiline ja põhineb juhtumiuuringutel.

Uuenduse unikaalsus, väärtus ja lisaväärtus kliendile

SEB on aastaid viinud Eesti ettevõtjate seas läbi uuringuid ning avastanud, et ettevõtjatel on küll soov kasvada läbi digitaliseerimise, kuid turul puudus teenus, mis seda ambitsiooni toetaks. SEB Kasvuprogrammi käigus luuakse unikaalsed digitaalsed ärimudelid, mis võimaldavad ka „traditsioonilistel“ ettevõtetel tekitada kordades rohkem lisandväärtust, kasvatada kasumlikkust ning tagada äri jätkusuutlikkust. Nii on näiteks programmi viimases lennus osalejate kogukäive 500 miljonit eurot ning programmi eesmärk tõsta nende ambitsiooni kümnekordselt ehk 5 miljardi euroni.

Kui suur on ettevõtte kulude kokkuhoid või tootlikkuse ja lisaväärtuse kasv tänu uuendusele?

SEB on programmist leidnud uusi ärikliente, tõstnud kliendilojaalsust, enda kuvandit innovatsioonivedurina ning eeskätt toetanud Eesti ettevõtjate (sh. mitte ainult enda klientidele!) ambitsiooni ning andnud neile praktilised tööriistad oma äri kasvatamiseks. Klientide üha kasvav huvi programmis osalemise vastu kinnitab seda.

Milline on mõõdetav tagasiside teenuse hea vastuvõtu kohta ning milline on uuenduse kättesaadavus Eesti eri piirkondades? 


Programmi kandideerinud Eesti ettevõtteid viies lennus:        

300

Programmis osalenud Eesti ettevõtteid:

100

Programmis osalejate Net Promoter Score:      

100

Programm loodi selliselt, et sellest saaksid õppida ka teised ettevõtjad üle Eesti. Iga mooduli alguses toimub Innovatsioonikeskuses paaritunnine avatud loeng, mille Facebook Live otseülekanded on saanud ülimenukateks ning on ka hiljem tasuta järel vaadatavad.

Avalikke loenguid koos Facebook Live ülekandega

25

Osalejaid avalikes loengutes Innovatsioonikeskuses

2 000

Avalike loengute  vaatajaid üle Facebook Live ülekande

50 000

Selleks, et viia programm veelgi enamate ettevõtjateni, oleme koostöös Euroopa Innovatsiooniakadeemiaga loonud maailma esimese tehisintellektil põhineva ärimentori Growby, mis toetab ettevõtete kasvuambitsiooni ööpäevaringselt. Tänaseks on digitaalse ärimentori Growby käest saanud äriarendusel abi üle 40 Eesti ettevõtja ning mitmed neist tegelevad aktiivselt uute toodete/teenuste väljatöötamisega.

Growby ärimentor annab SEB programmile digitaalse konkurentsieelise ning ülemaailmse skaleeritavuse. EIA ambitsioon on teha digitaalne ärimentor kättesaadavaks 1 000 000 kliendile üle Euroopa.

Hoolimata nõudluse kasvust, ei ole keegi Eesti turul sarnast programmi pakkunud. Tänaseks oleme programmi viinud ka Läti ja Leedu turule, kus programmi on lõpetanud ligi 50 ettevõtet ning mõlemas riigis alustas äsja kolmas lend.

Näide programmi raames kujunenud ning tänaseks turule jõudnud uuest teenusest:

Ehitusettevõtted Verston Ehitus ja Haart Ehitus osalesid SEB Kasvuprogrammis, et motiveerida juhtkonda mõtlema innovatsioonile ning lihtsustada oma inseneride igapäevatööd. Programmi käigus sündis idufirma InfraFly, mis on põhimõtteliselt ”rasketehnika Bolt” ehitusettevõtjatele. Selle asemel, et helistada läbi rasketehnika rendileandjaid, saavad objektijuhid keskenduda tööde korraldamisele kohapeal, mis omakorda vähendab seisakuid ehitusplatsidel. Tehnikaomanikud saavad lisada oma masinapargi keskkonda, ning leida seeläbi kerge vaevaga lisatööd kasvatades samas oma kliendibaasi.

Teine Kasvuprogrammi edulugu sündis koostöös logistikaettevõtte DSV ja tarkvararobootika arendajaga Flowit Estonia. Programmi käigus kujunes ettevõtete vahel sünergia, mille tulemusena sündis koostöös virtuaalne müügirobot Aitoldyou. Robot aitab DSVd igapäevases müügitöös olles võimeline ennustama tuleviku müüki 85% täpsusega ning olles samas kohaldatav erinevate klientide vajadustele. 

Projektimeeskond: 

SEB Eesti: Siim Lepisk, Triin Preem, Anette Järvpõld, Evelin Allas, Andra Altoa ning ärikliendihaldurite ja turunduskommunikatsiooni meeskonnad 

Euroopa Innovatsiooniakadeemia: Alar Kolk, Karoliine Kaare