Pressiteade: Pangaliit soovitab aastavahetusel eelistada kaardimakseid

Pressiteade
29. detsember 2010

Pangaliit soovitab aastavahetusel eelistada kaardimakseid

Seoses eurole üleminekuga soovitab Eesti Pangaliit aastavahetusel eelistada kaardimakseid, mis toimivad tavapäraselt vana aasta viimaste minutiteni.  Sularahaautomaate hakatakse 30. detsembri õhtust täitma eurodega ning seetõttu võiks aastavahetuse kuludeks varuda mõistliku koguse kroone.

28 detsember 2010

„Pangad on teinud eurole üleminekuks põhjalikke ettevalmistusi ning eelduste kohaselt toimub pangaklientidel üleminek rahulikult. Tuleb vaid arvestada, et aastavahetusel esineb pangateenustes planeeritud katkestusi,“ ütles Eesti Pangaliidu tegevdirektor Katrin Talihärm ja tuletas meelde, et pangateenuste kohta saavad kliendid kõige täpsema info oma kodupangast.

Kaardimaksetes on pankadepoolsed katkestused enamasti lühiajalised. Kaardimaksed muutuvad 1. jaanuarist europõhiseks ja sularahaautomaadid hakkavad väljastama eurosid. „Et sularahaautomaatidest saaks eurosid juba uue aasta alguses, hakatakse neid eurodega täitma vana aasta lõpus. Seetõttu ei saa kõikidest sularahaautomaatidest raha 30. detsembri õhtupoolikust kuni aasta lõpuni,“ märkis Talihärm.

Kroone saab eurodeks vahetada kõigis sularahateenuseid pakkuvates pangakontorites - seda teenustasuta ning ametliku kursiga,  üks euro 15,6466 krooni eest.  Rahavahetus toimub samadel tingimustel kõigis sularahateenuseid pakkuvates pangakontorites 30. juunini 2011 ning osades pangakontorites järgneva aasta lõpuni; Eesti Pank vahetab kroone eurodeks tähtajatult ja tasuta.  Lisaks saab kroone 1.-14. jaanuarini eurodeks vahetada 178 postkontoris.

Detsembrivahetuse käigus on tänaseks eurodeks vahetatud ligikaudu 1,1 miljardit krooni (70 miljonit eurot). Teist sama palju on inimesed viimastel kuudel hoiustanud oma pangakontodele. Seega võib öelda, et ligi pool eraisikute käes olevast krooni sularahast on juba eurodeks vahetatud või konverteeritakse eurodeks pangakontol. Ettevõtetele on väljastatud üle 27 miljoni euro (420 miljoni krooni), seega on ka enam kui pool ettevõtete kassades olevast sularahast tänaseks eurodeks vahetatud.

Juhul kui kodus ei hoiustata suuri sularaha summasid, ei ole eraisikutel vaja euro tõttu ka panka minna, sest pangalepingud kehtivad endistel tingimustel edasi ning hoiused-laenud arvestatakse pankade poolt teenustasuta ning ametliku kursiga automaatselt ümber 1. jaanuari öösel. Kindlasti ei ole vaja kiirustada, ega ka kõiki kroone juba täna eurodeks vahetada, sest kroonidega saab maksta ka uuel aastal, kuni 14. jaanuarini.


Lisainfo:
Katrin Talihärm
Tegevdirektor
Eesti Pangaliit
Tel: 611 6567
taliharm@pangaliit.ee
www.pangaliit.ee