Alates jaanuarist tõusevad kaardimaksete turvalisuse nõuded e-kaubanduses

1. jaanuaril 2021 lõppeb Euroopa makseteenuste direktiivi (PSD2) alusel makseteenuste osutajatele antud üleminekuperiood teenuste tugeva autentimise nõudega vastavusse viimiseks. See tähendab, et Eestis juba aastaid tavapärane kaardimakse kinnitamine kaardiomaniku netipangas peab saama standardiks üle Euroopa.
17 detsember 2020

Uue aasta alguses muutuvad veebipõhiste kaardimaksete teostamisel tugeva autentimise nõuded senisest rangemaks. Kui Eestis on veebis tehtavate kaardimaksete täiendav autentimine kliendi kodupanga netipangas juba aastaid igapäevane, siis nüüdsest peavad kõik Euroopas tegutsevad kaarte välja andvad pangad ja kaardimakseid aktsepteerivate kaupmeeste pangad toetama turvaliselt autenditud makseid. 2021. aasta alguses võib seega juhtuda, et veebipoes, kus varem sai makse teostada vaid kaardi numbrit sisestades, tuleb läbida täiendav autentimine oma netipangas. Turvalise autentimise komponendid lisanduvad ka korduvmaksetega teenuste juurde ning teenusepakkujate mobiiliäppidesse. Seega võib seni vaid kaardinumbri alusel toiminud teenuste kasutamiseks edaspidi vaja minna makse tugevat autentimist. „Makse kinnitamise protsessist ei maksa end heidutada lasta, sest selle eesmärk on meie kõigi jaoks turvalisema ostukeskkonna loomine,“ ütles Pangaliidu kaartide töögrupi juht Meelis Nurk. „Väiksemate ja korduvate maksete teostamisel ei pruugi pank iga üksiku makse puhul tugevat autentimist nõuda ning pangad võivad rakendada mugava ja kiire makseprotsessi tagamiseks risikipõhist lähenemist“ lisas Nurk. Kuna viimaste andmete kohaselt tegutseb Euroopas veel küll järjest vähenev hulk veebipoode, kes ei ole jõudnud turvalise autentimise lahendust nõutavalt rakendada, siis alates 2021 algusest võib esineda olukordi, kus pangal on kohustus nimetatud kaupmehe juures algatatud tehingute katkestamiseks. Sellisel juhul soovitame kasutada alternatiivseid elektroonilisi makseviise, mille kaudu antud veebipood makseid vastu võtab. 

Euroopa makseteenuste direktiivi nõuded kehtivad Euroopa majanduspiirkonna teenusepakkujatele ning majanduspiirkonna siseste tehingute puhul. Kuigi väljaspool Euroopat tegutsevatele veebipoodidele nõuded ei laiene on paljud veebipoed vabatahtlikult turvalisemale maksekeskkonnale üle läinud.

Soovitame veebipoodidest ostmisel alati tähelepanelik olla. Veebileht, kuhu te oma pangakaardi andmed sisestate, peab olema turvaline. Veenduge, et tegemist oleks tegeliku veebipoe lehe, mitte selle koopiaga. Tutvuge enne ostu sooritamist ostu- ja tagastamistingimustega ning teiste tarbijate kommentaaridega antud kaupmehe osas.