Laenumaksepuhkusel olijate hulk kahaneb jõudsalt

2021. aasta aprilli lõpu seisuga püsib laenunõudlus Eestis stabiilne. Võrreldes märtsi lõpuga on neljandiku võrra kahanenud maksepuhkusel olevate eraisikute laenude hulk ning ka märtsis kergelt kasvanud laenumaksetest puhkavate ettevõtete hulk on taas langemas. Eesti kohanes koroonaoludega loodetust paremini ning suvele läheme vastu üsna kindlas olukorras.

25 mai 2021

Maksepuhkusel on 747 ettevõtjast laenajat ning 3300 majapidamist. Märtsi lõpuks oli maksepuhkusel 849 ettevõtte ja 4484 kodumajapidamise laenu. Eelmise aasta juuni lõpus oli kokku maksepuhkusel 23 565 laenu võtnud ettevõtet ja majapidamist. Maksepuhkusel olevate laenude maht moodustab praegu umbkaudu 1% kogu kodumajapidamiste laenumahust ja 3,4% ettevõtete laenumahust. 

Ka enam kui 60 päeva võlgu olevate laenude maht kahaneb jätkuvalt, eriti kodumajapidamiste seas, moodustades nüüdseks vähem kui 0,4% pankade laenuportfellist.  

„Läheme suvele vastu üsna kindla tundega. Nii Eesti kui teiste meile oluliste riikide majandused on koroonakriisist seni läbi tulnud tugevamalt, kui veel mõni aeg tagasi julgesime loota. Eesti lähinaabrite ja peamiste kaubanduspartnerite 2021. aasta esimese kvartali majanduslangus jäi kardetust tagasihoidlikumaks. Koos senise majandusstatistikaga annab see lootust, et ka peagi avaldatav Eesti SKP number pakub positiivse üllatuse. Kokkuvõttes võib öelda, et hoolimata ajutisest peataolekust aastapäevad tagasi, kui maksepuhkusel olnud laenude hulk tegi rekordeid ning majandus sisuliselt jäätus, on kohanemine olnud kiire ja ootame majanduse kiiret taastumist,“ rääkis Pangaliidu juhatuse esimees Allan Parik.