Pangaliit, Finantsinspektsioon ja Tarbijakaitseamet rõhutavad mõistliku laenamise tähtsust

29 aprill 2011
 Pressiteade
25. aprill 2011
 
Pangaliit, Finantsinspektsioon ja Tarbijakaitseamet rõhutavad mõistliku laenamise tähtsust
 
Majandus on kriisist väljumas ning kuigi inflatsioonisurve piirab majapidamiste väljavaadete paranemist, on oodata laenuturu elavnemist. Seetõttu on mõistlik laenamine praegu kõigile laenuturu osalistele ajakohane, et hiljem ei saaks rääkida tagantjärele tarkusest, rõhutasid tänasel meediabriifingul Pangaliidu, Finantsinspektsiooni ja Tarbijakaitseameti juhid.
 
„Laenubuumist tegid oma järeldused nii laenuandjad kui ka –võtjad. Pangad on täiustanud riskihaldust ning pööravad suuremat tähelepanu klientide profiilile ning samas ei ole olemas universaalseid laenutingimusi ning konkreetne pakkumine on iga kliendi puhul erinev,“ rääkis Pangaliidu juhatuse esimees Riho Unt, kes tutvustas üritusel kolme erinevat tüüpi laenujuhtumit.
 
Undi sõnul hoogustus eraisikute laenamine 2010. aasta sügisel ning vaatamata vaiksemale aasta algusele on trend ülespoole. „Turul on finantseerimisvõimalused paranenud, kuid suurem laenukäive eeldab ka suuremat nõudlust. Edasine suund sõltub ka Euribori liikumisest,“ märkis ta.
 
Tarbijakaitseameti peadirektor Andres Sooniste ütles, et selge, arusaadav ja võrreldav informatsioon on tarbijale teadliku valiku tegemise alus. Eriti oluline on tarbija turvalisuse suurendamine ja valikute lihtsustamine finantssektoris, mistõttu peavad täie tõsidusega kõik krediidiandjad suhtuma korrektselt täidetud teabelehe õigeaegsesse esitamisesse. Eesmärgiga, et enne lepingu sõlmimist oleks reaalselt võimalus ka erinevaid pakkumisi kiirustamata võrrelda.
Sooniste jätkas: tarbijatel aga ei tasu unustada, et iga laen on kohustus, mis tuleb tasuda ja sellesse ei tohi suhtuda kergekäeliselt ehk nii nagu ütleb eesti tuntud vanasõna – üheksa korda mõõda ja üks kord lõika“.
 
Lp toimetused: käesolevale teatele on lisatud kolm laenutaotlemise fiktiivset näidisjuhtumit, mida Riho Unt tutvustas ning samuti esinejate ettekanded.
 


Lisainfo:
Katrin Talihärm
Tegevdirektor
Eesti Pangaliit
Tel: 611 6567
taliharm@pangaliit.ee
www.pangaliit.ee

Ettekanded:
TKA Andres Sooniste vastutustundlik laenamine
Riho_Unt-Vastutustundliku laenamise_pressibriifing_25apr2011
Raul Malmstein vastutustundlik_laenamine

Näidisjuhtumid:
Kaasus_nr_1_(Üksik_müügijuht)
Kaasus_nr_2_(renoveerimisprojekt)
Kaasus_nr_3_(Pere_3_lapsega)