Pressiteade: Laenupakkumiste võrdlemine lihtsustub 1. juulist

19 august 2011
Pressiteade
27. juuni 2011
 
Laenupakkumiste võrdlemine lihtsustub 1. juulist
 
1. juulist 2011 jõustuvad Eestis ELi tarbijakrediidi direktiivist lähtuvad muudatused võlaõigusseaduses, mille tulemusena saavad kliendid hõlpsamini võrrelda pankade laenupakkumisi. Pangad on uuele korrale üleminekuks valmis ning peavad muudatust oluliseks sammuks pangateenuste pakkumisel.
 
„Pangaliidu liikmed, peavad tähtsaks vastutustundlikku laenamist ning paremat arusaama pangateenustest. Alates 1. juulist võtavad pangad kasutusele teabelehed, mis annavad kliendile hea ülevaate erinevate pankade pakkumistest. Seda kõike ühesuguses ning hõlpsalt võrreldavas vormis,“ ütles Pangaliidu juhatuse esimees Riho Unt.
 
Enne laenulepingu sõlmimist saab klient kõikidest pankadest, kus ta pakkumise küsib, standardiseeritud teabelehe. See puudutab nii tagatiseta laene, nagu näiteks väikelaen, krediitkaardid, arvelduskrediit, kui ka hüpoteegiga tagatud laene, nagu näiteks eluasemelaen. Seni on pangad omal initsiatiivil andnud sarnases vormis lepingueelset teavet eluasemelaenude puhul.
 
Teabelehel peab olema krediidiandja nimi ja kontaktandmed, krediiditoote kirjeldus, mis sisaldab laenusumma ülempiiri, lepingu kestust, tagasimakse suurust ning  kõikide laenuga seotud maksete kogusummat. Samuti on teabelehel kirjas aastane intressimäär ning krediidikulukuse määr, mis väljendab krediidi kogukulu väljendatuna aastase protsendimäärana krediidisummast või krediidi ülempiirist. Teabelehel peab olema kirjas, kui suur on laenu lepingutasu ning millised kulud kaasnevad maksete hilinemisega.
 
Tarbijakaitseameti juhataja Andres Sooniste lisas täiendavalt, ett teabelehe peavad esitama kõik laenuandjad, sõltumata sellest, kas tegu pankade või muude ettevõtete, näiteks SMS-laenajatega.
 
ELi direktiivist lähtuvalt lisatakse nüüdsest laenude reklaamidele tüüpilise laenu näide koos krediidi kulukuse määraga. Direktiivist tuleneb ka muudatus, et kliendi taganemisõigus krediidilepingust pikeneb seniselt seitsmelt päevalt 14 päevani.
 
Teabelehe näidis
 
Lisainfo:
Katrin Talihärm
Tegevdirektor
Eesti Pangaliit
Tel: 611 6567
taliharm@pangaliit.ee
www.pangaliit.ee