Uuest aastast alates saavad pankade kliendid teha Euroopa Liidu siseseid soodsaid EU-makseid senisest suuremas summas. Kui siiani oli EU-makse summapiiriks 12500 eurot, siis alates 2006. aasta 1. jaanuarist saab see olema 4 korda suurem ehk 50000 eurot.
Juba 2004. aastal turule toodud EU-makse nime kandev teenus on mõeldud europõhiste jaemaksete tegemiseks ühest Euroopa Liidu riigist teise. EU-maksel on tavalise rahvusvahelise maksega võrreldes oluliselt madalam teenustasu. Maksekorraldusele on kohustuslik märkida makse saaja rahvusvaheline kontonumber ehk IBAN ja saaja panga BIC-kood (SWIFT-kood).
Pangaliidu juhi Katrin Talihärma sõnul on EU-makse rahvusvahelistest maksetüüpidest klientide jaoks kõige soodsam, kuna maksete töötlemisel ja edastamisel kasutavad pangad Euroopa Liidus kokkulepitud ühtseid standardeid. "Seega on soodsate EU-maksete tegemise eelduseks maksekorralduse nõuetekohane vormistamine selle saatja poolt, sest vastasel korral rakendub kõrgem teenustasu ja raha kohalejõudmine võtab rohkem aega," lisas Talihärm. Tema hinnagul on EU-makse summapiiri tõus meeldiv uudis kõikidele pangaklientidele.
EU-makse tingimusi ja toimimist reguleerib Euroopa Parlamendi ja Euroopa Liidu Nõukogu poolt 2001. aasta detsembris vastu võetud eurodes tehtavate välismaksete määrus. Nimetatud määrusele tuginedes soovitavad nii Eesti kui ka teiste liikmesriikide pangad klientidel teavitada oma välispartnereid enda IBAN-st ja panga BIC-koodist. Tuleb meeles pidada, et Euroopa Maksenõukogu käesoleva aasta juunikuu otsuse kohaselt on IBAN-i ja BIC-i kasutamine Euroopa Liidu siseste ülepiiriliste maksete puhul kohustuslik alates 2006. aastast. Konkreetselt EU-maksetele on see kohustus kehtinud nii siiani kui ka edaspidi.
Ka Eesti riigisiseseid makseid saab juba alates oktoobrist IBAN-ga teha. Kuigi kodumaine kontonumber jääb kasutusse veel mõneks aastaks, soovitame ka riigisiseseid makseid teha IBAN-ga, sest Eesti pangad on otsustanud lõpetada kodumaiste kontonumbrite kasutamise hiljemalt aastaks 2010.
EU-makse ja IBAN-i kohta saab täiendavat informatsiooni Eesti Pangaliidu kodulehelt: www.pangaliit.ee.
Lisainfo:
Ingmar Mattus
Eesti Pangaliidu teabespetsialist
Tel: 611 65 69
GSM: 55 519 579
E-post: mattus@pangaliit.ee