PRESSITEADE: Pangad tugevdavad internetipanga turvareegleid

05 veebruar 2007

Pangad tugevdavad internetipanga turvareegleid


PRESSITEADE                                                           6. veebruar 2007

Internetikasutuse turvalisuse tõstmiseks otsustas Eesti Pangaliidu juhatus kehtestada korduvkasutusega paroolikaardiga tehtavatele ülekannetele internetipangas alates 2. maist päevalimiidi 10 000 krooni. Suuremat tehingute limiiti vajavad kliendid saavad valida internetipanka sisenemiseks mõne muu identifitseerimisvahendi, näiteks ID-kaardi.

Muudatus puudutab Hansapanga, SEB Eesti Ühispanga, Sampo Panga, Krediidipanga, Parex banka Eesti filiaali ja Tallinna Äripanga kliente.  PIN-kalkulaatori ja ühekordsete paroolikaartide omanikud saavad jätkata internetipangas oma senise limiidi kasutamist olemasoleva identifitseerimisvahendiga.

Eesti Pangaliidu tegevdirektori Katrin Talihärma sõnul on tegemist turvalisema tuleviku nimel tehtud otsusega. „Internetis levivate pettusekatsete trendid näitavad, et üks peamisi ahvatlusi petturite jaoks on korduvkasutusega koodikaartide kopeerimine. Seetõttu on pankade hinnangul oluline tõsta kliendi kaitstust ning juhtida klientide tähelepanu turvalisele internetikasutusele. ID-kaardiga internetipanka sisenemine on erakliendi jaoks olemasolevate tehnoloogiate seas kindlasti kõige turvalisem ja mugavam moodus,” ütles ta.

ID-kaardi puhul kasutatud kiibitehnoloogia peamine eesmärk on hoida kaardi omaniku elektroonilist suhtlust turvalisena. Samuti on ID-kaart mugav juhul, kui klient kasutab mitme panga internetipanka, sest kaob vajadus mitme paroolikaardi järele.

Kirjeldatud muudatusega ei kaasne klientide jaoks mingeid täiendavaid tegevusi - ID-kaardiga saab klient jätkata oma senise tehingulimiidi kasutamist, vaid paroolikaardi puhul on päeva tehingute ülempiir nüüd 10 000 krooni. Paroolikaarti ei pea pangale tagastama, selle võib jätta ID-kaardi kõrval varuvariandiks väiksemate tehingute tegemisel.

Pangaliit soovitab klientidel samuti üle vaadata oma kehtivad tehingulimiidid. Need peaksid olema tegelikult vaja minevas suuruses, mitte põhjendamatult suured.

Eestis on praeguseks väljastatud 1,04 miljonit ID-kaarti. Elektrooniliselt kasutab seda üle 40 000 kaardiomaniku.

ID-kaardi kasutamiseks vajaliku kaardilugeja saab endale osta vähem kui 100 krooni eest Elioni esindustest, K-Arvutisalongist, SEB Eesti Ühispanga ja peatselt ka Hansapanga, Sampo Panga ning Krediidipanga pangakontoritest.  ID-kaardi lugejatega on varustatud kõik klientidele kasutamiseks mõeldud arvutid pangasaalides.  Üle 100 kaardilugeja ostust huvitatud organisatsioonidel on mõttekas võtta ühendust Sertifitseerimiskeskusega (info@sk.ee), kes koordineerib soodsa hinnaga ID-kaardi lugejate müüki.

Koodikaardi limiidipiirang on üks osa elektrooniliste kanalite kasutamise turvalisuse tõstmise vahenditest. Olulised turvalisusmeetmed on samuti arvutis olev tulemüür, ajakohane viirusetõrjeprogramm ja tarkvara regulaarne uuendamine turvaaukude sulgemiseks. Turvalisusmeetmete kohta saab lähemat infot veebilehelt www.arvutikaitse.ee.

 

Lähem info:

Katrin Talihärm, Pangaliidu tegevdirektor

taliharm@pangaliit.ee

6116569