Pressiteade: Tänasest vähenevad internetipankade paroolikaartide makselimiidid

17 mai 2009

PRESSITEADE                                          18.05.2009

Tänasest vähenevad internetipankade paroolikaartide makselimiidid

Klientide kaitsmise ja turvalisema internetikasutuse eesmärgil vähenevad 18. mail internetipangas korduvkasutusega paroolikaardiga tehtavate maksete päevalimiidid 3000 kroonini päevas. Tänavune aktsioon on jätkuks mullu aset leidnud paroolikasutajate päevaste limiitide alandamisele 5000 kroonini päevas. Rohkem paroolikasutajate päevaseid limiite vähendada kavas ei ole.

Muudatus puudutab Swedbanki, SEB panga, Sampo Panga, Krediidipanga, Parex banka Eesti filiaali ja Tallinna Äripanga kliente. PIN-kalkulaatorite ja ühekordsete paroolikaartide omanikud saavad jätkata internetipangas oma senise limiidi kasutamist olemasoleva identifitseerimisvahendiga. 

Pangaliit soovitab klientidel netipankade külastamiseks ja tehingute tegemiseks kasutada paroolikaardi asemel ID-kaarti või mobiil-ID-d, sest need on kõige turvalisemad viisid enese identifitseerimiseks internetis. Samuti sobivad PIN kalkulaator ja ühekordsed paroolid. Pangaliidu soovitus kehtib kõigile enda turvalisusest hoolivatele klientidele, sõltumata maksete summadest.

Ründed pangaklientide vastu on muutunud jõulisemaks ja kontsentreeritumaks. Korduvkasutusega paroolid on kogu maailmas kuulutatud oma aja ära elanud isiku tuvastamise viisiks ja kõikidel pankadel soovitatakse üle minna muude turvalisemate autentimisviiside peale. ID-kaardi saladust saab varastada vaid koos kaardi ja PIN-koodidega. Korduvkasutusega paroolikaardi koodid aga on lihtsalt kopeeritavad ja hiljem võib neid omaniku teadmata kasutada. 

„Selle muutuse peamine eesmärk on julgustada inimesi kasutama pangateenuste puhul enda isiku tuvastamiseks ID-kaarti või mobiil-ID-d. ID-kaardi peamiseks plussiks on suurem turvalisus, ent lisaks sellele on ID-kaart ka mugavam – see sobib kõikidele internetikeskkondadele, olgu selleks siis pangad, riiklikud registrid või muud teenusepakkujad,” loetles Pangaliidu tegevdirektor Katrin Talihärm ID-kaardi kasutusvõimalusi. „Lisaks saab ID-kaardiga anda seaduslikku digiallkirja, mida ei saa teha ühegi teise kaardi omanikud. ID-kaardi turvalisuse ja mugavuse hindajaid tuleb pangaklientide hulgas üha juurde - tänavu on ID-kaardiga veebipankade kasutajate hulk oluliselt kasvanud ja ID-kaarti kasutab oma igapäevaste pangatoimingute teostamiseks juba enam kui 100 000 pangaklienti. Pangaliidule teeb see ainult rõõmu.”

Et ID-kaardi kasutamist inimestele lihtsamaks teha, pakuvad Swedbank ja SEB võimalust saada kuni mai lõpuni tasuta uued PIN-koodid isiku tuvastamiseks ning digiallkirja andmiseks, ununenud koodide asemel saab uued hankida ka kodakondsus- ja migratsiooniametist. Kaardi elektrooniliseks kasutamiseks vajalike sertifikaatide kehtivust saab kontrollida ning neid vajadusel uuendada ise internetis, samuti nii pangakontorites kui kodakondsus- ja migratsiooniametis. Mitmed pangad pakuvad kevadel soodushinnaga müügiks ID-kaardi lugejaid, mis tuleb kaardi kasutamiseks arvutiga ühendada.

Alates 2007. aasta aprillist on EMT klientidel olnud võimalus kasutada panka logimisel enese identifitseerimisel ka mobiiltelefoni SIM-kaarti mis toimib ID-kaardina. Peagi on oodata sarnase teenuse avanemist ka Elisa ja Tele2 klientidele. Mobiil-ID kasutamiseks ei vaja klient kaardilugejat ega täiendavat tarkvara. Mobiil-IDga saab teha samu toiminguid, mida ID-kaardiga – enda isikut tuvastada ja anda digiallkirja ning hääletada nii kohaliku omavalitsuse, riigikogu kui europarlamendi valimistel.

ID-kaardi ja mobiil-ID elektroonilise kasutamise juhistega ning võimalustega saab tutvuda ID-kaardi veebilehel aadressil www.id.ee. Ununenud ID-kaardi PIN-koodide asemele saab uued hankida kodakondsus- ja migratsiooniameti ning Swedbanki ja SEB kontoritest. 
 
 

Lähem info:
Katrin Talihärm, Pangaliidu tegevdirektor
taliharm@pangaliit.ee
6116569