12 veebruar 2010
Eesti Pangaliit
Pressiteade
13. veebruar 2010
Pangad hoiatavad internetipetturite eest
Pangad soovitavad olla oma klientidel internetipangas tehinguid tehes eriti tähelepanelikud, kuna teatavaks on saanud info arvutiviiruse levimise kohta, mille eesmärk on hõivata ja kasutada võõraid internetipanga paroole.
Paroole püütakse enda valdusesse saada spetsiaalse ründeprogrammi (nn Trooja hobune) abil, mis muudab veebilehitseja seadeid nii, et suunab kliendi internetipanga asemel petturite poolt loodud võltslehele, mille kujundus matkib internetipanka. Võltsleht teatab, et toimub autoriseerimine ning palub mõne aja pärast sisestada parool uuesti, kuna väidetavalt tekkis viga. Ka võidakse kasutajale kuvada teade tarkvara uuendamisest.
Kuna esmaspäevast, 15. veebruarist saab e-maksuameti kaudu hakata esitama 2009. a füüsilise isiku tuludeklaratsioone ning seetõttu tõuseb ka internetipanga kasutajate arv, soovitavad pangad olla internetipanku kasutades väga tähelepanelik.
Praeguse info kohaselt on pettusekatsed suunatud klientide vastu, kes kasutavad internetipanka sisenemiseks PIN-kalkulaatorit.
Arvuti nakatumine saab toimuda juhul, kui arvutis ei ole kaasajastatud viirusetõrjeprogramme ja tulemüüre ning kui on avatud tundmatutelt aadressidelt saabunud manustega kirju.
Pangad soovitavad tungivalt mitte sisestada oma internetipanga paroole juhul, kui tekib vähemgi kahtlus lehekülje õigsuses ning kasutada kaasaegset viirusetõrjet oma arvuti puhastamiseks. Internetipanga kasutajas peaks kahtluse tekitama see, kui autoriseerimine võtab aega mitu minutit. Kahtlustest internetipanga kasutamisel paluvad pangad kohe ühendust võtta oma kodupanga klienditoega (kontaktid all).
Vältida tuleks tundmatutelt aadressidelt tulnud kirjade manuste avamist ning kindlasti ei tohi järgida e-kirja teel antavaid soovitusi ära vahetada pangaparoolid või anda muud isiklikku informatsiooni. Oluline on meeles pidada, et ei kaardiorganisatsioonid ega pangad ei küsi kunagi klientide isiklikke-, kaardi- ja muid andmeid meili teel!
Samuti jälgivad pangad kõrgendatud tähelepanu all internetipankade kasutust ning vajadusel rakendatakse täiendavaid turvameetmeid.
Turvaliste identimisvahenditena soovitavad pangad kasutada ID-kaarti või Mobiil-ID-d.
Klientidel, kes märkavad midagi ebatavalist, näiteks internetipangas silti korralised hooldustööd vms, mida ei ole varem avalikkusele ette teatatud, võtke palun ühendust oma kodupangaga allolevatel kontaktidel:
Swedbank: telefonil 6 310 310 või e-postil info@swedbank.ee
SEB: telefonil 6 655 100 või e-postil info@seb.ee
Nordea: telefonil 6 283 300 või e-postil eesti@nordea.ee
Sampo Pank: telefonil 6 800 800 või e-postil info@sampopank.ee
Parex: telefonil 7 700 000 või e-postil info@parex.ee
LISA Ekraanipilt võltsleheküljest
Lisainfo:
Katrin Talihärm, Pangaliidu tegevdirektor
taliharm@pangaliit.ee
6116567