Leppega liitusid Bigbank, Citadele Pank, DnB NORD Pank, Eesti Krediidipank, LHV Pank, Nordea Pank, Sampo Pank, SEB Pank, Swedbank, Tallinna Äripank ja UniCredit Pank.
„Leppega liitumine tähendab, et pangad ei kasuta eurole üleminekut pangateenuste hindade tõstmiseks. Tänavu varem on pangad korrigeerinud hinnakirju tulenevalt EL määrusest, mis kohustab, et sularahaautomaadi ristkasutustasu, ehk teenustasu teise panga automaadi kasutamise eest, peab olema klientidele mujal euroalal viibides samasugune kui koduriigis. Sama kehtib pankadevaheliste maksete puhul - euroala sisene tavamakse peab olema 1. jaanuarist 2011 samas hinnas siseriikliku maksega,“ ütles Pangaliidu juht Riho Unt.
Unt lisas, et eurole üleminekuks kulub pankade peale kokku ligi 200 000 töötundi, arvestatav kulu kaasneb ka uute rahalugemise masinatega ja kokku investeerivad pangad üle 200 miljoni krooni. Kokkuvõttes on ühisraha kasutuselevõtt pankade majandustulemustele suures osas neutraalse mõjuga, sest ühekordseid kulusid ning hilisemaid kaduvaid tulusid, nagu näiteks vähenevat valuutavahetuse mahtu, kompenseerivad väiksemad kulud tulevikus.
„Euro hinda ei tõsta“ ehk ausa hinnastamise leppe eesmärgiks on ära hoida põhjendamatu kaupade ja teenuste hindade tõstmine euro kasutuselevõtmise käigus. Lepinguga liitumine on vabatahtlik ning leppega liitudes annab ettevõtja lubaduse, et seoses eurole üleminekuga järgitakse head tava ja ei tõsteta põhjendamatult hindu.
„Euro hinda ei tõsta“ leppe eestvedajaks on Eesti Kaubandus-Tööstuskoda; Pangaliit oli koos paljude teiste erialaorganisatsioonide ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Rahandusministeeriumiga kaasatud leppe koostamisse. „Euro hinda ei tõsta“ märgi õiglast kasutamist jälgib koos tarbijatega ka Tarbijakaitseamet.
Euro ja pangateenused
Nii pankadele kui ka klientidele muudab eurole ülemineku lihtsamaks asjaolu, et Eestis on väga levinud elektrooniliste pangakanalite kasutamine. Kaasaegseid pangateenuseid kasutavad inimesed, kes hoiavad raha arvelduskontol ning tasuvad ostude eest pangakaardiga, ei pea eurole üleminekul sisuliselt midagi tegema.
Alates 1. detsembrist kuni 30. juunini 2011 saab igas sularaha teenuseid osutavates pangakontoris kroone eurodeks vahetada tasuta ja ametliku kursiga üks euro 15,6466 krooni eest. 2011. aasta lõpuni saab samadel tingimustel kroone eurodeks vahetada piiratud kontorivõrgus ning Eesti Pank vahetab kroone eurodeks tähtajatult ja tasuta.
Alates 1. jaanuarist muutuvad kaardimaksed europõhiseks ja sularahaautomaadid hakkavad väljastama eurosid. Jaanuari kahel esimesel nädalal saab Eestis maksta nii eurodes kui ka kroonides, vahetusraha antakse võimalusel eurodes.
Lisainfo:
Katrin Talihärm
Eesti Pangaliit
Tel: 611 6567
taliharm@pangaliit.ee
www.pangaliit.ee